الکتروفیوژن

اتصالات الکتروفیوژن پلی اتیلن

اتصالات الکتروفیوژن از انواع اتصالاتی است که در خطوط لوله انتقال گاز و خطوط آبرسانی قابل استفاده است. در اتصالات الکتروفیوژن روش حرارت دهی در مقایسه با روشهای جوش butt fusion و از جریان برق برای تولید حرارت استفاده می شود.

این روش به علت ایمنی بسیار بالا تنها نوع اتصال مورد تأیید استاندارد IGS برای خطوط انتقال گاز است. با استفاده از این روش می توان اتصالات پلی اتیلنی مختلف نظیر لوله، زانویی، بوشن (برای مثال در تغییر در قطر خط لوله) و … را ایجاد نمود. لذا محدودیت روش جوش لب به لب پلی اتیلن در مورد اتصال لوله با سایزهای مشابه را ندارد.

همچنین تجربه نشان داده است که اتصال لوله‌های پلی اتیلن با جنس های مختلف پلی اتیلن نیز در این روش مقدور است. در کنار ایمنی آن، از دیگر مزایای این روش در سرعت بالا و تمیزی اتصال است. اما از طرفی، محدودیت آن در هزینه بالا و حداکثر قطر لوله قابل اتصال است.

انتخاب اتصالات مناسب پلی اتیلن برای اجرای خطوط لوله پلی اتیلن بستگی به کاربرد خط لوله ، نیازمندیها و امکانات موجود دارد. از اتصالات الکتروفیوژن معمولاً در شبکه های توزیع گاز و از اتصالات جوشی همیار اندیش البرز واتصالات پیچی و جوشی پلی اتیلنی، در خطوط آب و فاضلاب و شبکه توزیع آنها استفاده میشود،اتصالات پیچی به راحتی و سریعاً باز و بسته شده و هیچگونه آسیبی به لوله واردنمی کنند .
اتصالات پلی اتیلن از ویژگی های ذیل برخوردارند:
  • مقاومت بسیارخوب اتصالات پلی اتیلن در مقابل شکستگی و ترک خوردگی
  • مقاومت بالادر مقابل فشار و ضربه
  • مقاومت دربرابر مواد شیمیایی
  • مقاوم دربرابرخوردگی و ساییدگی
  • مقاومت عالیدر مقابل ارتعاشات ناشی از زمین لرزه
  • مصون از زنگزدگی
  • صاف و صیقلی بودن جداره داخلی و خارجی و عدم رسوب گیری
  •  پذیری بالا هزینه بسیار پائین نصب و اجرا  و عدم نیاز به ماشین آلات سنگین

جوش الکتروفیوژن

جوش الکتروفیوژن نوعی روش جوشکاری لوله و اتصالات پلی اتیلن است که در آن از اتصالات خاصی که دارای سیم مقاومت الکتریکی برای ایجاد گرمای ذوب سطوح جوش میباشد، استفاده میشود.

جریان الکتریکی از طریق دستگاه جوشکاری الکتروفیوژن و به کمک جعبه کنترل آن به دو انتهای اتصال انتقال می‌یابد. همانند روشهای جوشکاری ذوبی حرارتی ( لب به لب ), انواع اتصالات زینی و سوکتی نیز در روش الکتروفیوژن, مورد استفاده قرار میگیرد.اصول فرایند جوش الکتروفیوژن, برای اکثر اتصالات الکتروفیوژن یکسان و قابل تعمیم است. مطالعه بیشتر