EPDM

معرفی لاستیک EPDM :

لاستیک ضد اسید (EPDM یکی از جدیدترین محصولات لاستیکی به حساب می آید ، که مخفف کلمات اتیلن پروپیلن داین مونور (Ethylene propylene diene Monomer rubber)است . لاستیک ضد اسید EPDM ، ترکیبی از الاستیکه است که تمامی ویژگی های لاستیک طبیعی را دارد.

 اما ویژگی هایی که لاستیک ضد اسید را منحصر به فرد می کند ، (تحمل کشش و سایش بسیار عالی و همچنین حفظ ساختار در مواد شیمیایی از قبیل اسید و باز های صنعتی می باشد ) همچنین لاستیک EPDM ضد اسید تنها لاستیکی است که عایق بودن خود را در کابل های (kv 60) حفظ می کند.

 

 

واشر های EPDM با همه استانداردها از قبیل ANSI ،DIN،ASME و … برای انواع آب بندی  فلنچ های پلی اتیلن و یا فولادی و یا جاهای که سیال مورد نظر دچار خورندگی هست را  تولید میکند و همچنین این واشر ها  با هر استاندارد درخواستی از طرف مشتری با هر ابعاد و ضخامت با بهترین کیفیت تولید و ارائه میشود.

لاستیک ضد اسید EPDM از ویژگی های خاصی برخوردار است که عبارتند از:

مقاومت شیمیایی بالا در برابر اسید ها، گاز ها و حلال های قطبی، مواد قلیایی، فاضلاب، بخار، آب، روغن حیوانی و گیاهی، سایش، هوا، اکسیژن، نور خورشید، زنگ زدگی و جذب پایین آب. همچنین دارای انعطاف پذیری بسیار خوب در دمای پایین و عایق الکتریکی مناسبی است .
این لاستیک برای استفاده در هیدروکربن چرب و معطر ، مواد نفتی و بنزین گزینه مناسبی نمی باشد.

مقایسه ای بین NBR و EPDM

 همواره اختلافات بین مشخصات ای پی دی ام (EPDM) و ان بی آر (NBR) مورد بحث متخصصین بوده است ولی حقیقت این است که بسیاری از مشخصاتNBR و EPDMکاملا شبیه هم هستند و اختلافات بسیار ناچیزی با هم دارند.(جدول مقایسه

در کل می توان گفت که ممکن است کاربری ای پی دی ام در بعضی موارد بسیار خاص، اندکی از ان بی آر بهتر باشد ولی باید توجه کرد که تولید ای پی دی ام بسیار مشکل است و بزرگ ترین عایق سازان نیز EPDM با خلوص ۱۰۰% نمی سازند چراکه اصلا مقرون به صرفه نیست.

استفاده از لاستیکهای طبیعی دیرزمانی است که مورد استفاده بشر قرار گرفته است ولی تولید لاستیک های مصنوعی از طریق صنایع پتروشیمی باعث شد که نوع تازه ای از لاستیک مصنوعی وارد بازار شود که ضمن داشتن خواص لاستیک طبیعی ویژگیهایی دیگری هم داشته باشد که برتر از لاستیک طبیعی است (مطالعه بیشتر)