فلنج دنده ای فولادی چیست

فلنج دنده ای فولادی چیست؟

فلنج دنده ای فولادی یا فلنج رزوه ای (Threaded Flanges Or Screwed Flange ) همان گونه که از اسمش مشخص است داخل آن به صورت رزوه ای یا دنده ای می باشد. این فلنج ها زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که برای ما امکان جوشکاری فراهم نباشد یا جوش دادن سخت باشد.

 در واقع می توان گفت مهمترین ویژگی یا فایده ی فلنج دنده ای فولادی همین نیاز نداشتن به جوشکاری می باشد اما گاهی اوقات برای محکم کاری و اطمینان از آب بندی آن در قسمتهای که اتصال صورت می گیرد جوشکاری انجام می شود.

اگر چه فلنج دنده ای فولادی در سایزهای مختلف عرضه می شوند ولی معمولا از آن ها در سایز هایی که کوچکتر هستند و لوله هایی که دارای قطر  ۱تا ۲/۱ هستند استفاده می شود.

همچنین این فلنج ها برای استفاده در مواردی که لوله ها ضخامتشان کم است و نازک می باشند کارآیی ندارد زیرا این لوله ها قابل رزوه شدن نیستند.

فلنج دنده ای فولادی را می توان در فشار و دمای بالا مورد استفاده قرار داد زیرا استانداردی برای اندازه ی قطر داخل این فلنج ها وجود ندارد و همچنین می توان آن ها را بدون جوش دادن مونتاژ نمود.

استفاده از فلنج دنده ای فولادی کاربرد و مزایایی دارد که عبارتند از:

  • یکی از مهمترین فوایداین فلنج ها این است که از آن ها می توان در در لوله هایی با اندازه و سایز مختلف بدون جوش دادن استفاده کرد.
  • از فلنج دنده ای فولادی برای زمانی که فشار و دما زیاد است و همین طور امکان جوشکاری نداریم می توانیم استفاده کنیم.

فلنج دنده ای فولادی:

 فلنج دنده ای فولادی برای اتصالاتی که قطر کوچکی دارند بسیار مناسبند.

  • قیمت این فلنج ها نسبت به موارد مشابه خود بسیار مناسب است و استفاده از آن مقرون به صرفه می باشد.
  • این فلنج ها در مکان هایی که ممکن است با جوشکاری انفجار صورت گیرد و جوش دادن خطرناک می باشد کاربرد دارند.
  • سرعت اتصال در این فلنج ها بسیار بالا می باشد و همچنین نصب آن ها بسیار راحت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.